... jutott eszembe a rockopera sora, ahogy ezekben a napokban egyre-másra botlok bele az interneten hirdetésekbe, amelyekben fotósok hada kér arra, hogy őt és csak őt válasszam, ha igazán profi képeket szeretnék magamról.
Belegondoltam, ha én lennék, akinek most választania kellene, és teszem azt, éppenséggel nem sokat tudnék a témáról, hogyan választanék, hogy elkerüljem a csalódást, azt kapjam, amit szeretnék, és elégedetten nyugtázzam az ünnepi fotózást?
Legelőször és mindenek felett, nincs ez másként itt sem, mint az életed más területein: tudd, hogy mit szeretnél. Minél határozottabb elképzelésed van arról, hogy milyen fotókon szeretnéd viszontlátni magad, annál nagyobb az valószínűsége annak, hogy az úgy fog történni.
"Jó, de honnan tudhatnám, mit szeretnék igazán? Csak azt tudom, hogy szép fotókat szeretnék magamról."
Itt érdemes egy egyperces kitérőt tenni, mert a portré mint műfaj körül is vannak félreértések.
Ha te leszel a kép fő támája, akkor jó eséllyel mondhatjuk, hogy portrét szeretnél. A portrénak is sokféle fajtája van. Lehet beállított ("póz" bizony, az a beállítás), lehet cselekvés közben "ellesett" pillanat, lehet stúdiókép, lehet kültéri, lehet természetes fénnyel vagy vakuval készített, lehet üzleti célú, lehet egy bizonyos környezetbe ágyazott vagy fine art-szerű ... ez még mindig mind portré. Rólad szól, és minden más elem csak illusztrációul, illetve a te karaktered megerősítéseként kell, hogy szerepeljen a képen (pl. ha fodrász vagy, és üzleti portrédban a szalonod a helyszín, akkor is rólad szól a kép, a szalon mint környezet támogató, de csak másodlagos).
Nos, tegyük fel, hogy megtetszik egy fotós képe. Annyira megtetszik, hogy arra vágysz, hogy rólad is hasonló portré készüljön. Kérlek, szánd rá az időt, és nézd meg a fotós több képét is. Sőt, kattints a weboldalára, és nézd meg a portfólióját vagy galériáját, ha van több, kukkants bele mindbe.
"Miért fontos ez? Ha egy jó képet tudott csinálni, gondolom, a többi képe is hasonló."
Amikor a többi fotót nézed, illetve a weboldalát, akkor képet kapsz arról, mit szeret az illető igazán fotózni. Mire büszke. Miben igazán jó. Mire specializálta magát. Senki sem tesz fel olyan munkát a netre, amire nem büszke, vagy, amit nem szeretne csinálni.
Így tehát, ha azt látod, hogy xy fotós kizárólag stúdióban fotózott családi képeket publikál, akkor nem feltétlenül ő lesz az, aki a "szabadban készült ellesett pillanatok párokról" sorozatodat megalkotja.
Ha tele van az oldala újszülött portrékkal, és elvétve fotóz felnőtteket, akkor talán mást válassz, ha gyönyörű budoir fotókat szeretnél magadról.
A második kérdésed nyilvánvalóan a "mennyiért" lesz. Ez egy külön bejegyzés témája ... de a lehető legrövidebben beszéljünk róla itt is.
Amennyiben feltünteti a fotós az árlistáját, olvasd el. Figyelmesen. Nagyon figyelmesen. Ha nem tünteti fel, kérd, hogy küldje el neked.
Kérlek, ne a mennyiséget számolgasd. Az ígéretek a 100-200 ... 500 fotóról számszakilag jól hangzanak, de gondolj bele, hogy talán az első alkalmat kivéve, mikor és ki fog 100 képet végignézni rólad, rólatok? A 100 (200, stb) képből jó eséllyel tucatnyi majdnem teljesen ugyanaz lesz, minimális eltéréssel. Az esküvői fotóidat kivéve mikor néztél végig utoljára 100+ képet együltő helyedben? Nem a darabszám a fontos.
Nézd aztán meg, hány lesz az ígért képekből megszerkesztve-retusálva. Kérdezd meg, mit takar a retusálás, alapvető korrekciókat, vagy esetleg a képek egyéni, művészi kidolgozását. Magára adó fotós nem ad ki a kezéből nyers képeket. Az olyan, mintha a cukrász elküldené neked a tortalapot, hogy majd fejezd be te otthon. Vagy képzeld rá a mázat és díszítést.
Továbbá gondolkodj el azon, hogy ha félóra alatt 30 kép készül, mit is jelent ez? Azt, hogy minden egyes percben készül egy kiugróan sikeres kép. Olyan, amit át lehet adni neked nyugodt lelkiismerettel. Hiszen profi szakember nem ad át középszerű fotót. Nos, aki minden percben képes kiemelkedőt alkotni, az valóban nagyon ügyes.
Próbáld tehát az ár-érték arányt megállapítani. Ennek persze oroszlánrésze az, hogy TE mit értékelsz, és mennyire. Neked mennyire fontosak a rendelt képek. És csak azok fontosak? Vagy maga a fotózás élménye is? Esetleg mindaz, amit ezzel együtt kapsz? Tucatélmény olcsón, vagy valami különleges drágábban?
Mindennek van helye a világban. Amikor bemégy egy gyorsétterembe, nem fogsz Creme Brulee-t rendelni. Ahogy a Michelin csillagos étteremben viszont nem kérsz hamburgert elvitelre. Ez pont így van minden szolgáltatásnál, a fotográfiában is.
Tudd, hogy mit szeretnél, és ahhoz milyen ár-érték tartozik. Tudd, hogy mennyire szeretnéd, milyen értéket képvisel számodra. Mennyire maradandó. Mennyire értékes. Neked. Nem másnak.
Ja, és ha túl nehéz eldöntened, még mindig ott a lehetőség, hogy kérdezz. Írj a fotósnak, telefonálj. Kérdezni szabad. Azért senki sem számolhat fel egyetlen forintot sem.
Minden fotós azt szeretné, ha az ügyfele boldogan érkezne és távozna. Tökéletes nincs, de mindenki számára létezik egy számára-tökéletes. Találjuk meg egymást.
Comments